Siirry ylös
Lehti
 
kuntamarkkinat.jpg
kuntatekniikka.jpg
kuntatv.jpg
kunnatnet.jpg
kuntapäättäjä.jpg
kuntatyönantaja.jpg
fikt.jpg



Espoo haluaa kaupungit mukaan metropoliratkaisun selvittämiseen

Espoon kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä on tyytyväinen siihen, että metropoliratkaisun selvittäminen on mukana valtioneuvoston kuntauudistuslinjauksissa.


- Metropoliratkaisua esitettiin niin voimakkaasti Helsingin seudun kuntien lausunnoissa, ettei tätä voitu ohittaa, Mäkelä korostaa.

Seudun kuntien lausuntojen mukaan 14 kunnan muodostama metropolialue on oikea alue käsitellä maankäyttöön, asumiseen, liikenteeseen, ympäristöasioihin, sosiaaliseen eheyteen ja kilpailukykyyn liittyviä asioita.

Mäkelä haluaa valmistelun tapahtuvan kuntien ja valtion yhteistyönä.

- Myös yliopistot on otettava mukaan, jotta pystytään aidosti arvioimaan tulevaisuuden kehitystä alueella. Valmistelusta voisi vastata Metropolineuvottelukunta, Mäkelä visioi.

Metropoliratkaisu kokoaa yhteen Helsingin seudun nykyisiä toimijoita ja päätöksentekoa. Tavoitteena on seudun päätöksenteon päällekkäisyyksien poistaminen ja läpinäkyvyyden parantaminen.

Espoon valtuusto oli keväällä yksimielinen siitä, että metropoliratkaisulla voidaan parhaiten luoda edellytykset palveluiden järjestämiseen laadukkaasti ja kustannustehokkaasti, parantaa seudun kilpailukykyä ja ylläpitää yhteisöllisyyttä.

(KL)

Antti Pulkkinen    |    
5.6.2012 14:00
 

 Kuntauutiset

 
Lähetä sähköpostiin