Oikeuteen tulee ryhmävalitus sähköisen äänestyksen ongelmista
Kaikista kolmesta sähköistä äänestystä kokeilleesta kunnasta valitetaan Helsingin hallinto-oikeuteen. Vihdistä on jo tullut kaksi valitusta, ja keskiviikkona oikeuteen on määrä jättää kolmea kuntaa koskeva ryhmävalitus.
Kolmen kunnan ryhmävalituksessa on nyt mukana 15 henkilöä, joista osa oli vaaleissa ehdolla. He vaativat kuntavaalien mitätöimistä ja sähköisen äänestysjärjestelmän toteamista vaalilain vastaiseksi.
Oikeus voi asian käsittelyn jälkeen määrätä uudet vaalit järjestettäviksi Vihdissä, Kauniaisissa ja Karkkilassa. Hallinto-oikeuden päätöstä odotetaan alkuvuodesta.
Valituksen tarkoituksena ei niinkään ole uusien vaalien saaminen, vaan juuri huomion kiinnittäminen sähköisen äänestyksen ongelmiin, tietotekniikan asiantuntija Jari Arkko Kauniaisista kertoi tiistaina. Arkko on yksi ryhmävalituksen tekijöistä.
Valituksessa avustaa mm. kansalaisten sähköisiä oikeuksia puolustava EFFI ry., joka on arvostellut sähköisen äänestyksen kokeilua alusta alkaen.
Jo keväällä testitilanteessa huomattiin myös mahdollisuus, että jos äänestäjä kesken äänestyksen vetää äänestyskortin pois kortinlukijasta, sovellus palaa mitään ilmoittamatta aloitussivulle, eikä äänestys onnistu. Järjestelmän toimitti oikeusministeriölle TietoEnator.
–Hyvin pienellä etsimisellä ja pienillä resursseilla löysimme vakavampia ongelmia, ei pelkästään niitä, että ihmiset eivät osanneet käyttää (ohjelmaa). Minusta se on aika huolestuttavaa. Haemme oikeuskäsittelyllä nyt sitä, että asia otettaisiin vakavasti, Arkko sanoi. (STT/KL)
KUNTAUUTISET