Työpaikkauutiset
Tilapäinen valiokunta esittää kaupunginjohtajan erottamista, vaikka kaupunginhallitus sitä vastustaa
Erityistilintarkastuksen käynnistäminen kirkastaisi verovarojen käyttöä, arvioi tilapäisen valiokunnan puheenjohtaja Riitta Lonka.
Pitäisikö kaupunginjohtaja Kalle Larsson erottaa tehtävistään? Tämä kysymys jakaa päättäjiä Orimattilassa.
Viimeisimpänä tämän kysymyksen äärellä toimi tilapäinen valiokunta, jonka kokous kesti viisi tuntia perjantaina. Valiokunta käsitteli sille annettua kaupunginhallituksen lausuntoa, jonka mukaan valiokunta ei ole tuonut esiin sellaisia seikkoja, jotka oikeuttaisivat kaupunginjohtajan irtisanomismenettelyn jatkamisen.
Kaupunginhallitus arvosteli vahvasti valiokunnan toimintaa ja nosti esiin epäilyksiä valiokunnan sihteerinä toimineen hallintojohtaja Lilli Peltosen mahdollisesta esteellisyydestä sekä valiokunnan jäsenten toiminnasta.
Lisäksi kaupunginhallitus pyytää selvityksiä luottamushenkilöiden toiminnasta ja esiin nostetaan mahdollisuus tehdä rikosilmoitus, mikäli väärinkäytöksiä havaitaan.
Samalla lausunnossa huomautetaan, miten kaupunginjohtajaa koskevan luottamuskeskustelun kiihdyttänyt – terveyskeskuskiinteistöä koskeva – kauppa ei lopulta toteutunut. Tästä asiasta ei ole osoitettu aiheutuneen taloudellista vahinkoa. Eikä asiassa ole poliisin mukaan syytä epäillä rikosta, muistutti kaupunginhallitus lausunnossaan.
Kaupunginhallitus äänesti lausunnon sisällöstä ja edellä mainittu sisältö sai tuen luvuin 5–4. Neljä kaupunginhallituksen jäsentä jätti lausunnosta eriävän mielipiteen.
Hallituksen jäsenien valinta
Tilapäisen valiokunnan puheenjohtaja Riitta Lonka (kesk.) vastaa Kuntalehdelle, että myös valiokunnan sihteeriin kohdistuneita jääviysepäilyjä käsiteltiin perjantain kokouksessa.
– Kaupunginhallitus on (12.1.2026) esittänyt sihteeriksi hallintojohtaja Lilli Peltosta ja kaupunginvaltuustossa (19.1.2026) hallituksen jäsenet ovat hyväksyneet oman esityksensä. Päätökset hallituksessa ja valtuustossa ovat olleet yksimielisiä.
Tilapäinen valiokunta on esittänyt kaupunginjohtajan erottamista luottamuspulan vuoksi ja esitys on edelleen voimassa. Tilapäisen valiokunnan yhtenä päätösesityksenä erottamisen lisäksi on, että valtuusto käynnistää vuoden 2025 kattavan erityistilintarkastuksen.
– Tämä minun näkemykseni mukaan olisi yksi tärkeä osoitus, että avoimuuteen ei ole mitään estettä ja se kirkastaisi verovarojen käytön esitettynä vuotena.
Työt on hoidettu hyvin
Tilapäisen valiokunnan työn aikana kaupungin talousarvion mukaisia asioita on edistetty asianmukaisesti, Riitta Lonka sanoo.
– Toimialajohtajat ovat työohjelman mukaisesti saaneet asioita päätökseen. Henkilöstölle valtuuston puolesta esitän kiitokset ahkeruudesta ja olen pahoillani vallitsevasta tilanteesta.
– Tilapäisen valiokunnan jäsenet ja sihteeri ansaitsevat suuret kiitokset paneutumisestaan työhön tehtävänannon mukaisesti. Työtä on ollut paljon, mutta asiat ovat asiakirjojen ja kuulemisten myötä selkeitä. Tilapäinen valiokunta on lausuntoa valmistellessaan ollut yksimielinen kaikista kohdista.
Ratkaiseva päivä lähestyy
Kaupunginjohtaja palaa Larsson vuosilomaltaan maanantaina 8.6.
Tilapäinen valiokunta on lähettänyt kaupunginjohtajalle kuulemiskutsun kirjallisena ja vastauspyynnön 23.6. kello 12 mennessä.
Näillä näkymin valtuuston kokous Larssonin irtisanomisasiaa koskien voisi olla 29.6., arvioi Lonka.
Orimattila on noin 15 600 asukkaan kaupunki Päijät-Hämeessä.
Lue myös: