Apulaisoikeusasiamieheltä satikutia Vantaalle kuntalaisaloitteen käsittelystä
Kaikki ei mennyt putkeen, kun Vantaan kaupunki käsitteli maaliskuussa 2016 jätetyn kuntalaisaloitteen. Eduskunnan apulaisoikeusasiamiehen syyniin kantelun kautta päätynyt kuntalaisaloite koski jo vuonna 2013 päätettyä Tuomelan koulun lakkautuksen perumista. Lähes 5000 kuntalaista olisi halunnut asian vielä uudelleen kaupungin päättävien elimien käsittelyyn.
Kuntalaisaloite toki käsiteltiin, mutta käsittelyn aikataulusta ja käsittelevästä viranomaisesta ei tiedotettu aloitteen tekijöitä. Samoin kaupunki laiminlöi virallisen vastauksen antamisen aloitteeseen.
– Kuntalaisaloitteen tekijöille ei ollut laissa säädetyllä tavalla ilmoitettu aloitteen johdosta suoritettavia toimenpiteitä eli arvioita aloitteen käsittelyajasta ja siitä, mikä viranomainen asiaa käsittelee. Myöskään aloitteeseen annettua vastausta ei ollut annettu tiedoksi aloitteen tekijöille. Totean, että nämä laiminlyönnit olivat lainvastaisia, todetaan tuoreessa ratkaisussa.
Apulaisoikeusasiamies Maija Sakslin näkee Vantaan päättäjien toiminnassa huolestuttavaa piittaamattomuutta kuntalaisia kohtaan.
– Käsitykseni mukaan menettely osoittaa huolestuttavaa piittaamattomuutta laissa säädettyä kunnan asukkaiden suoraa osallistumisoikeutta ja vaikuttamismahdollisuutta kohtaan, Sakslin moittii kaupungin toimia.
Itse koulun lakkautusprosessiin apulaisoikeusasiamiehellä ei ollut huomautettavaa. Myös korkein hallinto-oikeus on todennut päätöksen olleen laillinen.
Eduskunnan apulaisoikeusasiamiehen ratkaisu kokonaisuudessaan