Mielipide
Eduskunnan edustavuuden rapautuminen tulee estää
Kansanedustajien alueellista edustuksellisuutta on hyvä tarkastella, kirjoittaa kansanedustaja Vesa Kallio.
Satunnaisesti tulee eteen keskustelu kansanedustajien määrästä ja erityisesti, jotta olisiko sitä mahdollista tai jopa tarpeen laskea.
Nykyisessä eduskunnassa jo lähes joka kolmas edustaja on pääkaupunkiseudulta. Kun tähän lisätään ns. kasvukolmioon laskettavat Varsinais-Suomi ja Pirkanmaa, nousee edustajien osuus jo lähes puoleen.
Nykyisellä kansanedustajien kokonaismäärällä pystytään ylläpitämään jonkinlaista edustavuutta myös muualta Suomesta. Kaakkois-Suomen vaalipiiri (Etelä-Karjala, Etelä-Savo, Kymenlaakso) menetti viime vaaleissa kaksi paikkaa, vuonna 2027 se säilyy nykyisessä 15:ssä, mutta 2031 tulee putoamaan taas.
Jokaisten tulevien vaalien jälkeen eduskuntaan pääsee entistä enemmän edustajia, jotka saavat entistä pienemmältä maantieteelliseltä alueelta äänensä. Se tulee varmuudella näkymään myös tulevien hallitusten politiikoissa ja sen myötä eduskunnan päätöksissä.
Ne päätökset ottavat entistä huonommin huomioon koko Suomen tilanteen. Ja se ei ole Suomen etu eikä varsinkaan meidän kaltaistemme alueiden etu, jollainen esimerkiksi Kaakkois-Suomen vaalipiiri on.
Vaikka keskustelu edustajien määrästä on varmasti houkutteleva aihe, on samalla tarkasteltava alueellista edustuksellisuutta. Itse asiassa se on merkittävästi tärkeämpi keskustelu kuin keskustelu edustajien kokonaismäärästä.
On kyse siitä, miten suurimman osan maantieteellistä Suomea ääni kuuluu kasvukeskusten voimistuvan vallan keskellä.
Vesa Kallio
kansanedustaja (kesk.)