Mielipide
Mielipide: Työ- ja elinkeinopalveluissa on aika hyödyntää kuntien vahvuuksia
Painopisteen pitäisi siirtyä rakenteista palvelujen sisältöön ja vaikuttavuuteen, kirjoittaa työllisyysjohtaja Taisto Tuominen.
TE-palvelujen järjestämisvastuu siirtyi kunnille vuoden 2025 alussa. Työllisyysalueet ovat käynnistäneet toimintansa, henkilöstö on siirtynyt uusiin organisaatioihin ja palvelut pyörivät pääosin normaalisti. Uudistuksen rakenteellinen vaihe on takana. Se ei kuitenkaan vielä kerro, onnistuiko uudistus.
Ratkaisevaa on se, pystytäänkö palveluja kehittämään nykyistä paremmin vastaamaan työnhakijoiden, työnantajien ja alueiden tarpeita. Jos kuntiin siirtyivät vain valtion aikaiset toimintatavat, muutos jää lähinnä hallinnolliseksi järjestelyksi.
Kuntien vahvuus on niiden kyky yhdistää työllisyyspalvelut osaksi elinvoima-, koulutus- ja yrityspolitiikkaa. Juuri tässä uudistuksen suurin mahdollisuus on. Työllisyyttä ei rakenneta yksin viranomaispalveluissa, vaan yhteistyössä yritysten, oppilaitosten, järjestöjen ja muiden toimijoiden kanssa.
Työmarkkinat muuttuvat nopeasti. Osaajapula, rakennetyöttömyys ja osaamisen jatkuva uudistaminen haastavat perinteisiä palvelumalleja. Siksi keskustelun painopisteen pitäisi siirtyä rakenteista palvelujen sisältöön ja vaikuttavuuteen.
Seuraavan hallituksen tehtäväksi jää arvioida, millä tavoin TE-uudistuksen tavoitteita viedään eteenpäin. Keskustelua tarvitaan erityisesti siitä, miten palvelut tukevat nykyistä paremmin työllistymistä, yritysten työvoiman saatavuutta ja alueiden elinvoimaa.
Rakenteet on rakennettu. Nyt on aika kehittää sisältöjä.
Taisto Tuominen
työllisyysjohtaja
Lahden työllisyysalue