Veera Vilkamasta nuorison kumppanuuspäällikkö Helsinkiin
Helsingin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta on valinnut Veera Vilkaman nuorison kumppanuuspäällikön virkaan. Vilkama aloitti tehtävässään lokakuun alussa.
Vilkama johtaa yksikköä, jonka tehtävänä on edistää nuoriso- ja kansalaisjärjestöjen sekä nuorten ryhmien toimintaedellytyksiä ja kumppanuustoimintaa Helsingissä. Yksikkö vastaa myös nuorisoavustusten valmistelusta. Kaupunki myöntää vuosittain yli kolme miljoonaa euroa nuorisoavustuksia.
Vilkama on työskennellyt aiemmin muun muassa Helsingin kaupungilla järjestöyhteistyön kehittämispäällikkönä, Moniheli ry:ssä päällikkönä maahan muuttaneiden asunnottomuuden ennaltaehkäisyyn keskittyvässä työssä, Suomen Pakolaisavussa yhteistyön yksikön päällikkönä, Sininauhasäätiössä maahanmuuttotyön projektipäällikkönä sekä Pakolaisneuvonta ry:ssä useissa eri tehtävissä.
– Vilkamalla on loistavat edellytykset nuorisopalveluiden kumppanuuspäällikön viran menestykselliseen hoitamiseen. Hänen valintaansa puoltaa erityisesti kaupungin avustustoiminnan osaaminen ja näkemys avustustoiminnan kehittämisestä. Sen lisäksi hänellä on erittäin hyvä helsinkiläisen järjestökentän tuntemus, sanoo Helsingin nuorisopalvelujohtaja Mikko Vatka Helsingin kaupungin tiedotteessa.