Barometri: Kirjastoalalla huono työllisyystilanne

Kirjastoalan ammattilaisista on nyt ylitarjontaa, todetaan ammattibarometrissä. Kuva Sellon kirjastosta Espoosta.
Julkaistu Muokattu

Työ- ja elinkeinoministeriön julkaiseman Ammattibarometrin mukaan

Kirjastoalan ammattilaisten ja työpaikkojen tilanne ei ole tasapainossa. Koko maassa on työttömänä tai lomautettuna oli kirjastonhoitajia, informaatikoita ja muita alan ammattilaisia yhteensä 580. Avoimia työpaikkoja oli 20.

Eniten ylitarjontaa kirjastoammattilaisista oli Tampereen seudulla. Tarkastelu on tehty maaliskuussa 2016.

Barometristä voi tarkastella eri ammattien työpaikkatilannetta maakunnittain. Se kertoo te-toimistojen näkemyksen keskeisten ammattien kehitysnäkymistä lähitulevaisuudessa. Barometri laaditaan kaksi kertaa vuodessa. Seuraava ilmestyy 21.9.

Ammattibarometreillä pyritään parantamaan avointen työpaikkojen ja työnhakijoiden kohtaamista ja edistämään ammatillista ja alueellista liikkuvuutta.

Juuri ilmetynyt barometri on täällä

Powered by Labrador CMS