Pian juhlitaan uusien ylioppilaiden saavutuksia

Ylioppilaslakki
Keväällä 2024 valmistuu yli 25 000 ylioppilasta. Kuva: Anni Lindgren
Julkaistu Muokattu

Keväällä 2025 valmistuu noin 25 400 uutta ylioppilasta, mikä on noin 600 enemmän kuin keväällä 2024, Ylioppilastutkintolautakunta tiedottaa.

Lautakunta luovuttaa ylioppilaiden nimet tiedotusvälineille pyynnöstä tiistaina ja Kuntalehti julkaisee kaikki luovutetut nimet tiistaiaamun (20.5.) aikana.

Ylioppilastutkintolautakunnan mukaan äidinkielen ja kirjallisuuden kokeen lisäksi eniten ilmoittautumisia oli englannin pitkän oppimäärän sekä matematiikan pitkän ja lyhyen oppimäärän kokeisiin.

Kevään 2025 ylioppilaiden arvosanapistemäärältään paras tutkintotodistus on 77 pistettä, jonka sai yksi kokelas. Sama kokelas keräsi 11 laudaturia, mikä oli tämän kevään ennätys. Laudaturista saa seitsemän arvosanapistettä.

Nykyisessä tutkintorakenteessa kokelas voi suorittaa samassa tutkintoaineessa useiden oppimäärien kokeita.

– Ylioppilailla on takanaan vaativat opinnot. Nyt on aika nauttia saavutuksesta ja olla ylpeä ihan jokaisesta arvosanasta, Ylioppilastutkintolautakunnan pääsihteeri Tiina Tähkä onnittelee tiedotteen mukaan.

Lue myös:

Powered by Labrador CMS