Eurovaaliehdokkaista 13 hoitaa triplaroolia kansanedustajana sekä alue- ja kunnanvaltuutettuna – Lue täältä, keitä he ovat
Suomen eurovaaliehdokkaista 31 on istuvia kansanedustajia. Heistä 13:lla on triplarooli eli he ovat lisäksi kunnanvaltuutettuja ja aluevaltuuston jäseniä. Ehdokkaista 12 on sekä kansanedustaja että kunnanvaltuutettu. Pelkästään kunnanvaltuutettuja on ehdolla 92.
Kansanedustaja, aluevaltuutettu, kunnanvaltuutettu (13):
Kansanedustaja ja kunnanvaltuutettu (12):
Kansanedustaja (6*):
* Yhteensä kansanedustajia eurovaaliehdokkaina on 31.
Nykyisistä mepeistä seitsemän on asettunut uudelleen ehdokkaaksi ja heistä neljä on myös kunnanvaltuutettuja:
Muista ehdolla olevista mepeistä Eero Heinäluoma (sd.) Sirpa Pietikäinen (sd.) ja Teuvo Hakkarainen (VL.) eivät ole kunnanvaltuustojen jäseniä.
Eurovaalien ennakkoäänestys päättyy tiistaina 4. kesäkuuta. Varsinainen vaalipäivä on tulevana sunnuntaina 9. kesäkuuta.
Suomesta valitaan 15 Euroopan parlamentin jäsentä eli meppi. Kaikkiaan europarlamentaarikkoja valitaan 720. EU-jäsenmaat saavat parlamenttipaikkoja väkilukunsa perusteella.
Ehdokastietojen lähde: Kuntaliiton EU-vaaliehdokasanalyysi 16.5.2024
Lue myös: