Julkisen alan työntekijät kokevat väkivaltaa ja epäasiallista kohtelua – Sosiaalialalla uhkaavia tilanteita enemmän kuin poliisissa
Julkisen alan työhyvinvoinnissa on vakavia puutteita, paljastaa julkisen alan työeläkevakuuttaja Kevan tuore työhyvinvointitutkimus.
Sen mukaan monilla julkisilla ammattialoilla työskenteleviä kuormittavat työn fyysisyys, väkivalta ja työyhteisössä koettu epäasiallinen kohtelu.
Joka kolmas kunta-alan työntekijä on kokenut väkivaltaa tai sen uhkaa asiakkaan tai kuntalaisen taholta.
Erityisesti terveys- ja sosiaalialan työntekijät altistuvat väkivallalle. Terveysalalla lähes kolmas ja sosiaalialalla työskentelevistä jopa 43 prosenttia kertoo kokeneensa työssään väkivaltaa useita kertoja viimeisen vuoden aikana.
Sosiaalialan työntekijät kohtaavat väkivaltaa jopa enemmän kuin poliisissa tai vankeinhoidossa työskentelevät.
Tavallisimpia asiakkailta tulevan väkivallan muotoja ovat tavaroiden heitteleminen, erilainen henkinen väkivalta, esimerkiksi uhkailu, nimittely ja väärien tietojen levittäminen, sekä lyöminen ja potkiminen.
Kunta-alalla työskentelevät naiset raportoivat hieman miehiä useammin väkivallasta tai sen uhasta. Valtiolla työskentelevistä miehet kokivat väkivaltaa tai sen uhkaa hieman useammin kuin naiset.
Varsinkin nuoret kohtaavat väkivaltaa
Ammattialoittain tarkasteltuna sukupuolten väliset erot ovat pieniä.
Sen sijaan ikä vaikuttaa siihen, miten paljon työssä koetaan väkivaltaa. Kunnan terveysalan alle 30-vuotiaista työntekijöistä useampi kuin joka toinen, valtion sosiaali-, työnvälitys-, ja terveyspalveluissa 43 prosenttia ja poliisitoimessa sekä vankeinhoidossa jopa yli 80 prosenttia nuorista työntekijöistä oli kokenut väkivaltaa asiakkaan taholta viimeisen vuoden aikana.
Myös määräaikaisessa työsuhteessa työskentelevät, jotka ovat usein vakinaista henkilöstöä nuorempia, kokevat työssään useammin vakivaltatilanteita.
JHL:n työympäristötoimitsija Urpo Hyttinen muistuttaa liiton tiedotteessa, että työnantajalla on monia keinoja parantaa työn turvallisuutta.
– Työpaikoilla, joilla väkivallan uhka on ilmeinen, on oltava kirjalliset toimintaohjeet väkivaltatilanteiden varalta. Työnantaja suunnittelee ja toteuttaa työolosuhteiden parantamiseksi tarvittavat toimenpiteet niin, että vaara- ja haittatekijöiden syntyminen estetään, Hyttinen sanoo.
Kiirettä ja epäasiallista kohtelua
Julkisen alan työhyvinvointia heikentää myös alan sisäinen epäasiallinen kohtelu.
Se on ongelma erityisesti hoivapalveluissa ja terveydenhuollossa, sosiaalialalla, sekä sivistys- ja kulttuurialalla.
Kunta-alan henkilöstöstä 28 prosenttia oli kokenut vuoden aikana epäasiallista kohtelua tai kiusaamista esimiehen tai työtoverin suunnalta.
Kirkon työntekijöistä epäasiallista kohtelua oli kokenut 32 prosenttia ja valtio työntekijöistä 17.
Kuntatyössä epäasiallista kohtelua esiintyy eniten varhaiskasvatuksessa ja terveysalalla.
Selvä ongelma kunta-alalla ovat myös kiire ja työn aiheuttama henkinen rasitus.
61 prosenttia kunta-alan työntekijöistä kokee työssään henkistä kuormitusta. Kolmannes koko julkisen alan henkilöstöstä ei voi sanoa, että työn tekemään olisi riittävästi aikaa.
Vakavista ongelmista huolimatta suurin osa julkisen alan työntekijöistä ajattelee tekevänsä tärkeää ja merkityksellistä työtä.
Noin neljä viidestä työntekijästä kokee työssään iloa ja innostusta. Vastaava osuus kokee fyysisen ja henkisen työkykynsä hyväksi tai erinomaiseksi.