Kuntaliitto ja Helsinki tiivistävät yhteistyötään
Kuntaliitto ja Helsingin kaupunki aloittavat yhteistyön, joka huomioi aiempaa paremmin pääkaupungin erityistarpeet niin tietotuotannon, edunvalvonnan kuin sisällöllisen valmistelun osalta. Tavoitteena on vahvistaa systemaattista ja tiivistä vuoropuhelua liiton ja kaupungin välillä sekä luoda edellytyksiä aiempaa vaikuttavammalle yhteiselle edunvalvonnalle.
– Helsingin kaupungin asiakkuusmalli on osa Kuntaliiton uudentyyppistä asiakkuustyötä, joka pyrkii entistä paremmin huomioimaan erilaistuvan kuntakentän tieto- ja edunvalvontatarpeet. Ja tässä kentässä suurten kaupunkien rooli on jatkossa entistä näkyvämpi, Kuntaliiton toimitusjohtaja Minna Karhunen sanoo tiedotteessa.
Toimintamallissa yhteistyötä aktivoidaan niin johdon kuin asiantuntijoiden välillä. Kuntaliiton palveluita ja toimintaa tehdään paremmin näkyväksi Helsingin organisaatiossa ja Helsingin kaupungin asiantuntemusta hyödynnetään Kuntaliiton työssä aiempaa säännönmukaisemmin.
– Kaupunkien rooli ja merkitys kasvaa samanaikaisesti, kun kuntakenttämme erilaistuu monin tavoin. Tämä vaikuttaa myös Kuntaliiton toimintaan. Yhdessä laadittu uusi asiakkuusmalli luo perustan aiempaa vaikuttavammalle yhteistyölle Kuntaliiton ja Helsingin välillä ja tukee Kuntaliiton kaupunkipoliittisen edunvalvonnan kehittämistä myös laajemmin, Helsingin pormestari Jan Vapaavuori, kok., sanoo.