Kuntaministeri Vehviläinen: Kittilä-ratkaisu ei ollut helppo päätös

Julkaistu Muokattu

Kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläisen, kesk., mukaan puuttuminen kunnalliseen itsehallintoon Kittilän kohdalla ei ollut helppo ratkaisu. Ratkaisun mahdollisti kuntalain niin sanottu Lex Kittilä -pykälä. Pykälä tuotiin lakiin Vehviläisen allekirjoittamana ja sitä käytettiin historiallisesti ensimmäisen kerran hänen ministerikaudellaan.

Sen käyttö on herättänyt voimakasta vastustusta Kittilän kunnan luottamushenkilöissä. Vielä toukokuussa Kittilän kunnan virallisessa lausunnossa pohdittiin, onko Lex Kittilän käyttäminen todella perustuslain mukaista.

– On tämä hyvin poikkeuksellista menettelyä. Kuntaministerille ei ole helppoa puuttua kunnalliseen itsehallintoon. Mutta kun lainsäädäntö on voimassa, koen velvoittavana oman virkatyöni kannalta, että lain mukaan mennään, Vehviläinen sanoo Kuntalehdelle.

Vehviläinen korostaa, että Lex Kittilä ei ole helppoa lainsäädäntöä. Valmisteluvaiheessa lakiesityksen syynäsi myös eduskunnan perustuslakivaliokunta.

– Kyse on vaikeasta lainsäädännöstä kunnan itsehallinnon kannalta, yksittäisen luottamushenkilön kannalta ja ministeriön kannalta. Korostan, että laki hyväksyttiin yksimielisesti eduskunnassa, Vehviläinen toteaa.

Kittilä on perinteisesti vahvasti keskustalainen kunta. Julkisuudessa on pohdittu, onko puolueyhteys hidastanut Kittilän asioihin puuttumista. Vehviläisen mukaan asiaa ei voi ajatella puolueen kannalta.

– Ei kuntaministeri voi ajatella lain noudattamista minkälaiset taustat itse kullakin valtuutetulla on.

Kyse myös uskottavuudesta

Ministeriö joutui turvautumaan Lex Kittilään loppuvuonna 2017, kun Kittilän valtuustossa ei tehty päätöstä syytettyjen siirtämisestä sivuun luottamustoimista ja vain yksi syytetyistä astui omatoimisesti syrjään.

Kaupunkineuvos Antti Rantakokon johtama selvitysryhmä, jonka VM asetti lain mukaan, esitti helmikuussa, että hyllyttäminen on välttämätöntä kunnan päätöksenteon uskottavuuden palauttamiseksi.

Kittilällä oli maaliskuussa ja vielä toukokuussakin mahdollisuus toimia itse päättämällä Rantakokon ryhmän esityksen mukaan.

Vehviläisen mukaan kyse on myös uskottavuudesta. Koko kuntakentällä on oltava tieto siitä, että kun kyse on vakavista syytteistä, miten silloin myös toimitaan.

– Se takaa parhaiten kunnallisen itsehallinnon laajassa mielessä myös tulevaisuudessa, ministeri näkee.

Hän muistuttaa, että Kittilän valtuustolla oli mahdollisuus tehdä itse ratkaisuja, ettei olisi menty valtiovarainministeriön ratkaisuihin luottamushenkilöiden pidättämisestä.

– Nyt on menty hankalamman kautta. Selvitysryhmä ja laki korostavat, että kunnassa voidaan itse tehdä päätöksiä.

– Jokainen syytteessä oleva on voinut itse harkita asiaa. Haluan korostaa, että valtiovarainministeriön päätös ei merkitse, että ottaisimme kantaa siihen, mitä luottamushenkilöiden kohtaan on esitetty syytteissä. Sen arviointi on tuomioistuimen tehtävä.

Juttua muokattu klo 15.35: Lisätty maininta, että eduskunnan päätös Lex Kittilästä oli yksimielinen.

Powered by Labrador CMS