Talousvaliokunnan sote-lausunto korostaa kilpailua ja valinnanvapautta
Eduskunnan talousvaliokunnan mukaan sote-järjestämislaki jää nykymuodossaan hallinnollisia rakenteita uudistavaksi.
– Esitys ei luo suoraa painetta lisätä järjestelmän tehokkuutta ja tuottavuutta. Esitys mahdollistaa joidenkin kilpailua lisäävien elementtien käytön, mutta ei velvoita ottamaan niitä käyttöön, talousvaliokunta toteaa sosiaali- ja terveysvaliokunnalle antamassaan lausunnossa.
Talousvaliokunta antoi lausuntonsa sote-järjestämislakiin tiistaina valtiovarainvaliokunnan tavoin. Lausuntonsa antavat vielä hallintovaliokunta ja perustuslakivaliokunta. Lain kannalta ratkaisevaa perustuslakivaliokunnan lausuntoa odotetaan torstaina.
Talousvaliokunta toteaa, että rakenteiden uudelleenorganisointi ei riitä, vaan jostakin on löydyttävä myös organisaation tehokkuutta edistävä jännite.
– Järjestelmään tulee saada lisää paitsi sisäistä jännitettä myös ulkoista, kilpailun kautta tulevaa painetta, valiokunta lausuu.
Valiokunnan mukaan sote-uudistuksen tavoitteet eli laadukkaat palvelut kohtuullisin kustannuksin edellyttävät lähipalvelujen saatavuutta, asiakkaan valinnanvapautta sekä reilua kilpailua, joka kannustaa parantamaan palveluja ja etsimään kustannustehokkaita tuottamistapoja.
– Tarvetta on kustannuksiltaan, laadultaan ja saatavuudeltaan tehokkaille palveluille, tuotetaan ne sitten kunnallisesti, yksityisesti tai näiden yhdistelminä.
Talousvaliokunnan mielestä asiakkaiden valinnanvapautta on lisättävä esimerkiksi palvelusetelien laajentuvan käytön muodossa.
– Sosiaali- ja terveyspalveluja tuotetaan asiakkaita varten. On kohtuullista, että asiakkaat voivat valinnoillaan vaikuttaa palvelutarjontaan.
Valiokunta toteaa, että onnistuakseen hanke edellyttää merkittäviä organisatorisia uudistuksia ja palvelujen uudelleen muotoilua niin, ettei organisaatiorajoista ole jatkossa haittaa.
– Yksityinen sektori tulee nähdä toimintaa tukevana kumppanina ja sparraajana, ei järjestelmää romuttavana kilpailijana.
Lue myös:
Valtiovarainvaliokunta: Sote-lain taloudellisten vaikutusten luotettava arviointi on mahdotonta