Valinnanvapaudessa laajoja ongelmia levällään
Kustannustehokkuuden tavoittelu voi kääntyä itseään vastaan, julkisen vallan käyttö herättää kysymyksiä Kuntaliiton asiantuntijoissa.
Soten valinnanvapautta linjanneen raportin lopussa oleva lista edessä olevista haasteista, jotka liittyvät esitettyihin linjauksiin, on pitkä ja korostaa osaltaan sitä, kuinka levällään palaset vielä ovat.
– Ehkä keskeisin asia on se, että tämänkin raportin jälkeen auki on erittäin laajoja ja monitahoisia ongelmia liittyen ohjaukseen, rahoituksen, ylipäätään valinnanvapauden toteutukseen, tiivistää johtava lakimies Kirsi Mononen Kuntaliitosta Kunta.tv:n haastattelussa.
Uudistuksella on tarkoitus hakea kustannustehokkuutta, joka syntyisi siitä, että kilpailluilla markkinoilla pystytään pitämään tehokkaasti hintatasoa kurissa.
Toisaalta raportissa varoitetaan, että mahdollinen kilpailun puute voi johtaa korvauskustannusten nousuun.
– Mikäli markkinoita ei ole, vaikka maakunta luo niille edellytyksiä, se voi johtaa vastakkaiseen kehitykseen ja monopolimaiseen toimintaan, joka on kustannustehokkuudelle päinvastainen kehitys, Mononen sanoo.
Isoja kysymyksiä julkisen vallan käytössä
Erityisasiantuntija Aila Puustinen-Korhonen Kuntaliitosta huomauttaa, että raportissa on esitetty runsaasti sosiaalihuoltolain mukaisia palveluja sosiaali- ja terveyskeskukselle, kuten sosiaalihuoltolain mukainen sosiaalityö, perhetyö, kasvatus- ja perheneuvonta, sosiaaliohjaus, päihde- ja mielenterveystyö.
Raportti ehdottaa, että portinvartijana toimivan sosiaali- ja terveyskeskuksen palvelutarpeen arvioinnin jälkeen valinnanvapauden piirissä olisivat kotipalvelu, kotihoito, kotisairaanhoito, asumispalvelut, laitospalvelut, liikkumista tukevat palvelut, kuntoutus-ja terapiapalvelut, suun terveydenhuolto sekä muut erityispalvelut (esimerkiksi ravitsemus-tai puheterapia ja jalkojen hoito).
– Isot kysymykset tulevat liittymään julkisen vallan käyttöön. Ei ole yksinkertaista järjestää kyseisiä palveluja noin laajasti sosiaalipalvelujen osalta valinnanvapauden piirissä, Puustinen-Korhonen muistuttaa.
”Odotettavissa ’leimasin-sossuja’”
Raportissa varoitetaan myös, että vaikka linjaus ei mahdollista asiakkaan suoraa valikointia, on mahdollista, että sosiaali- ja terveyskeskuksissa muodostuu toimintatapa, jossa ei-toivottu asiakas pyritään lähettämään muualle.
Puustinen-Korhonen ennustaa, että toteutuessaan valinnanvapaus tulee synnyttämään suuren määrän ”leimasin-sossuja”.
– Kuka tekee yksityisten ylläpitämissä sosiaali- aja terveyskeskuksissa viranomaispäätökset sosiaalihuollon palveluista, joista lain mukaan asiakkaalla on oikeus saada päätös? hän kysyy.
– Palvelutarpeen arviointi on lähellä sellaista julkisen vallan käyttöä, johon perustuu myös julkista valtaa käyttävän viranhaltijan päätös. Jos palveluntarpeen arviointi katsotaan julkisen vallan käytöksi, juuri mikään sosiaalipalveluista ei voi olla valinnanvapauden piirissä olevassa sosiaali- ja terveyskeskuksessa.
Kirsi Monosen haastattelu Kunta.tv:ssä (valinnanvapauden käsittely kohdasta 4.18):
Aiemmin aiheesta:
Kommentti: Haluaako hallitus vieläkin laajemman valinnanvapauden?
Valinnanvapausraportin esitysdiat