EVA: Maakuntavero olisi suomalaisille EU-veroa siedettävämpi

EU-komissio esitti heinäkuussa EU-budjetin kasvattamista noin 2000 miljardiin euroon vuosille 2028–2034. Kuva: Pixabay
Julkaistu Muokattu

Suomalaiset suhtautuvat kriittisesti ajatukseen uudesta EU-tason verosta, jolla rahoitettaisiin unionin toimintaa, selviää EVAn kevään 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Suomalaisten suhtautuminen EU-veroon on vielä torjuvampaa kuin suhtautuminen hyvinvointialueiden mahdolliseen verotusoikeuteen eli maakuntaveroon.

Lisäksi Elinkeinoelämän valtuuskunta tiedottaa, että nihkeys veronmaksuun unionille heijastanee kansalaisten epäluuloa unionin keräämien varojen käyttöä kohtaan.

Vain harva suomalainen (11 prosenttia) pitää toivottavana, että EU saisi seuraavan kymmenen vuoden aikana oikeuden verottaa jäsenmaiden kansalaisia ja yrityksiä. 61 prosenttia suomalaisista pitää tätä epätoivottavana.

EU-komissio esitti heinäkuussa EU-budjetin kasvattamista noin 2000 miljardiin euroon vuosille 2028–2034.

Samalla se ehdotti uutta suuryritysveroa unionin kasvavien menojen rahoittamiseksi. Jäsenvaltioiden reaktio on ollut nihkeä, eikä ehdotus ole herättänyt innostusta Suomessakaan, tiedotteessa kerrotaan.

Vaikka vero koskisi vain yli 100 miljoonan euron liikevaihdon yrityksiä, veron kustannukset voisivat EVAn mukaan siirtyä kuluttajien, työntekijöiden ja omistajien maksettaviksi.

Powered by Labrador CMS