Hallinnolta haetaan tukea Suomen nousulle

Julkaistu Muokattu

Alue- ja paikallishallintopäivillä etsitään tänä vuonna keinoja siihen, miten hallinto voi tukea Suomen nousua. Puhujana on muun muassa OECD:n apulaispääsihteeri Mari Kiviniemi.

Valtiovarainministeriö ja Tampereen yliopisto järjestävät perinteisen tapahtuman 17.−18. elokuuta Tampereella. Seminaari järjestetään nyt kymmenettä kertaa.

Päivillä kuullaan hallinnon kehittämisen suurista linjoista ja käynnissä olevista uudistuksista. Ohjelmassa on muun muassa ajankohtaista tietoa sote- ja maakuntauudistuksesta. Seminaarissa pohditaan kuntien roolia muutoksessa sekä kansalaisten uusia sähköisiä asiointitapoja.

Alue- ja paikallishallintopäiville on yleensä osallistunut kuntien sekä valtion paikallis- ja aluehallinnon edustajia. Tilaisuuteen on osallistunut perinteisesti myös valtion keskushallinnon, liike-elämän ja kolmannen sektorin edustajia sekä alan tutkijoita.

Tapahtumasta lisää Tampereen yliopiston sivuilla

Powered by Labrador CMS