Kouvolan henkilöstö väheni 10 % parissa vuodessa
Kouvolan kaupungin työtekijöiden määrä on pienentynyt 10 % kahdessa ja puolessa vuodessa.
Kaupungin palveluksessa oli lokakuun 2015 lopussa yhteensä 5 948 viranhaltijaa/työntekijää, joista vakinaisia oli 4 811. Vuoden 2013 alussa kaupungin henkilöstömäärä oli vielä noin 6 600.
Kouvola pääsi henkilöstömäärän vähentämistä koskevaan tavoitteeseensa pääosin pehmein keinoin.
Merkittävä osa henkilöstön vähentämisestä toteutui eläkkeelle siirtymisten kautta. Vuonna 2013 eläkepoistumasta hyödynnettiin 37 % ja vuonna 2014 puolestaan 30 %. Vuonna 2015 eläkepoistumasta on hyödynnetty 16 %.
Vuonna 2009 toteutuneesta kuntien yhdistymisestä lähtien eläkepoistumaa on hyödynnetty tehokkaasti erityisesti hallinto- ja toimistohenkilöstössä (45 %) sekä teknisessä henkilöstössä (49 %).
Valtaosa sosiaali- ja terveyspalvelujen henkilöstöstä ja muista voimavaroista on kuntien yhdistymisen ja kuntayhtymien purkamisen ansiosta kaupungin omassa ohjauksessa. Myös sote-henkilöstö on vähentynyt huolimatta kasvavasta palvelutarpeesta ja uusista velvoitteista.
Liikelaitos Kouvolan Veden yhtiöittäminen vuonna 2015 vähensi henkilöstöä noin 60:llä.