Suuret kaupungit ja Kuntaliitto huolissaan budjettiriihen alla: Kotoutumisrahoituksen leikkaukset iskevät suoraan työllisyyteen
Valtiovarainministeriö on esittänyt merkittäviä leikkauksia kuntien kotoutumisrahoitukseen juuri ennen hallituksen budjettiriihtä. Suomen kuuden suurimman kaupungin, Tampere, Helsinki, Vantaa, Espoo, Turku ja Oulu maahanmuutosta vastaavat ja Kuntaliitto nostavat vetoomuksessaan esiin, mitä leikkaukset merkitsevät kunnille ja ennen kaikkea Suomeen muuttaneille ihmisille, todetaan yhteisessä tiedotteessa.
Vuoden 2025 alussa päävastuu kotoutumisen edistämisestä siirtyi kunnille. Siirron kynnyksellä valtio leikkasi kuntien kotoutumispalveluiden rahoitusta 58 miljoonalla eurolla eli neljänneksellä laskennallisten korvausten kokonaisuudesta.
Kotoutumisen edistämisen valtionrahoituksella rahoitetaan kunnissa muun muassa kielikoulutusta, työllistymisen edistämistä ja monikielisiä palveluja. Nämä palvelut tukevat kotoutumisen alkuvaiheessa olevia kansainvälisiä kuntalaisia, jotka haluavat opiskella, työllistyä ja integroitua yhteiskuntaan, todetaan tiedotteessa.
Ukrainalaiset suurin ryhmä
Noin kaksi kolmasosaa kotoutumislain mukaisista laskennallisista korvauksista maksetaan tänä vuonna Venäjän hyökkäyssodan vuoksi Ukrainasta paenneista. He ovat suurin Suomeen muuttanut joukko viime vuosina. Valtaosa on työikäisiä, jotka toivovat voivansa työllistyä ja rakentaa tulevaisuutensa Suomessa. Laskennallisten korvausten lisäleikkaukset heikentäisivät suoraan heidän mahdollisuuksiaan oppia kieltä, päästä työelämään ja asettua osaksi yhteiskuntaa.
Suurten kaupunkien vetoomuksen mukaan julkinen keskustelu on kuvannut kotoutumispalveluja tehottomiksi ja kohdentuvan lähinnä vaikeasti kotoutettaviin. Tämä sivuuttaa sen tosiasian, että palvelujen piirissä on suuri joukko sotaa paenneita ukrainalaisia siviilejä, joilla on halu ja potentiaali rakentaa tulevaisuuttaan Suomessa ja joiden työllistymistä ja asettautumista hallitus on aiemmin sitoutunut tukemaan. Työ- ja elinkeinoministeriön 2022 teettämän selvityksen mukaan kotoutumispalvelut lisäävät maahan muuttaneiden työllisyyttä.
Kotoutumisen tukeminen ei ole pelkkä menoerä, vaan investointi, joka maksaa itsensä takaisin julkiselle taloudelle työssäkäyntinä, yrittäjyytenä ja osallisuutena. Työllisyyden kasvu on tällä vuosituhannella perustunut maahanmuuttoon.
Jos rahoitusta leikataan, se olisi leikkaus työllisyydestä. Riski syrjäytymisestä, pienituloisuudesta ja työttömyydestä kasvaa – ja lasku yhteiskunnalle moninkertaistuu, tiedotteessa todetaan.