Tuulivoimala tuo iloa ja riitoja – ”Teoriassa voisimme lopettaa kunnallisveron keräämisen kokonaan”

Jos suunnitelmat sadasta tuulivoimalasta toteutuvat Isojoella Etelä-Pohjanmaalla, se voi tarkoittaa kunnalle ainakin kahden miljoonan euron vuosittaista kiinteistöverotuloa.

Ensimmäiset tuulivoimaloista saatavat kiinteistöverotulot kilahtivat Isojoen kunnan kirstuun viime vuonna. - Tuulivoimatuloilla vähintäänkin paikataan rahoitusvajetta, jota syntyy ajan saatossa, kun tulopohja pienessä kunnassa rapautuu, sanoo kunnanjohtaja Juha Herrala. Kuva: Jussi Partanen
Julkaistu Muokattu

Café Meteorassa Isojoella perjantai on valjennut tuttuun tapaan päivänpolttavien asioiden puimisella. Yksi kuumista perunoista eteläpohjalaisessa 1 900 asukkaan kunnassa on tuulivoima.

– Olen myötämielinen. Sukulaisten metsiin o...

Haluatko lukea enemmän? Kirjaudu sisään tilaajatunnuksillasi

Kuntalehden digitilaajana saat pääsyn kaikkiin verkkosisältöihin, tähtijuttuihin sekä kattavaan näköislehtiarkistoon.

Haluatko uppoutua uutisiimme myös ilman päätelaitteita? Täydennä tilaustasi printillä! Tilaa printtilehti osoitteessa kuntalehti.fi/tilaa

Powered by Labrador CMS