Oulu ottaa vastaan ideoita energiakriisiin varautumisessa – lisäsäästöillä kiire

Kaikkien kuntien on viimeistään nyt oltava energiansäästökuurilla. Ensi talven mahdolliseen energiakriisiin varaudutaan.

Oulun Tilapalvelujen työnjohtaja Carina Honkanen mittaa wc-hanan virtaamaa kaupunginsairaalassa. - Tästä hanasta purkautuu vettä kahdeksan litraa minuutissa, kun suositeltava virtaama on kuusi litraa minuutissa. Turha lämpimän veden käyttö on energiasyöppö, hän sanoo. (Kuva: Kai Tirkkonen)
Julkaistu Muokattu

Oulun kaupunki vähentää julkisten rakennusten energiankulutusta muun muassa laskemalla sisälämpötilaa yhden asteen verran. Lisäsäästöjä etsitään yhteensä 5 500 kiinteistöstä.

Myös ulkovalaistuksessa säästetään. Kaupungin kiinteistöistä samm...

Haluatko lukea enemmän? Kirjaudu sisään tilaajatunnuksillasi

Kuntalehden digitilaajana saat pääsyn kaikkiin verkkosisältöihin, tähtijuttuihin sekä kattavaan näköislehtiarkistoon.

Haluatko uppoutua uutisiimme myös ilman päätelaitteita? Täydennä tilaustasi printillä! Tilaa printtilehti osoitteessa kuntalehti.fi/tilaa

Powered by Labrador CMS