Työpaikkauutiset
Pirkanmaan maakuntajohtaja Anna-Mari Ahonen liikenne- ja viestintäministeriön kansliapäälliköksi
Ahonen on toiminut Pirkanmaan liitossa vuodesta 2022. Hän on työskennellyt myös Kanta-Hämeen maakuntajohtajana ja Janakkalan kunnanjohtajana.
Valtioneuvosto on nimittänyt liikenne- ja viestintäministeriön kansliapäällikön virkaan arkkitehtuurin maisteri Anna-Mari Ahosen viiden vuoden määräajaksi 16. maaliskuuta alkaen.
Ahonen siirtyy ministeriöön Pirkanmaan liitosta, jossa hän on työskennellyt maakuntajohtajana huhtikuusta 2022 alkaen. Ahonen on työskennellyt maakuntajohtajana myös Hämeen liitossa vuosina 2016-2022.
Aiemmin Ahonen on toiminut muun muassa Helsinki–Hämeenlinna–Tampere-kasvukäytävä-hankkeen johtajana, Janakkalan kunnanjohtajana, Janakkalan teknisenä johtajana ja Hämeen liiton maakunta-arkkitehtinä.
Ahonen tuli 2010-luvun alkupuolella tunnetuksi Jyrki Kataisen hallituksen ajaman, sittemmin kariutuneen kuntarakenneuudistuksen tiukkana kriitikkona. Pienet ja keskisuuret kunnat katsoivat, että ne oli syrjäytetty uudistuksen valmistelussa. Ahonen toimi tuolloin Janakkalan kunnanjohtajana.
Lue myös: