Uutiset
Rovaniemen vetovoima vauhdittaa rakentamista: "Kasvava tarve korkeatasoiselle vakituiselle asumiselle"
Uusi asuinalue rakentuu harvinaisen keskeiselle paikalle. Rakentamisen suhdannekehityksessä ei yleisesti ole suurta muutosta.
Rovaniemi tuntuu kasvattavan vetovoimaansa - ei vain matkailijoiden, vaan myös pysyvää kotia etsivien osalta. Rovaniemen keskustan tuntumaan rakentuvan uuden asuinalueen, Revontulirannan, ensimmäisen asuinkerrostalon ennakkomarkkinointi on käynnistynyt vahvasti. Ensimmäisen talon asunnoista lähes puolet varattiin heti ennakkomarkkinoinnin alkaessa. Revontuliranta I:n arvioidaan valmistuvan vuoden 2027 lopulla.
Revontulirannan uusi asuinalue rakentuu Kemijoen ja Ounasjoen yhtymäkohtaan Jätkänkynttilän sillan läheisyyteen aivan Rovaniemen keskustan tuntumaan.
Matkustajamäärissä kasvua
Rovaniemen lentoaseman matkustajamäärä oli vuonna 2025 noin 1,12 miljoonaa (+18,4 %), ja suorien reittilentojen määrä on kasvanut 11:stä (2022) 46:een (2025), mikä on parantanut yhteyksiä Rovaniemelle merkittävästi niin kotimaasta kuin kansainvälisiltä markkinoilta.
Rakennusyhtiö näkee tilanteen positiivisena mahdollisuutena. Matkailu kirittää myös asumisen tarpeita.
– Rovaniemellä on nähtävissä kasvava tarve vakituiselle ja korkeatasoiselle asumiselle. Revontuliranta vastaa siihen tarjoamalla laadukkaita koteja poikkeuksellisella sijainnilla aivan keskustassa jokirantamaisemilla, sanoo Pallas Rakennus Lapin toimitusjohtaja Taisto Rautio.
Luvassa ei airbnb-asuntoja
Revontulirannan valmistuessa alueella arvioidaan asuvan noin 340 asukasta.
Taloyhtiöön tulee lyhytvuokrauskielto, eikä asuntoja voi käyttää Airbnb-tyyppiseen majoitustoimintaan. Alue on suunniteltu ensisijaisesti vakituiseen asumiseen ja kakkoskodeiksi.
Rakennusteollisuus RT:n kevään suhdannekatsauksen mukaan yleisesti rakentamisessa kasvu jäi toteutumatta vielä vuoden 2026 alussa. Vuonna 2025 rakentaminen väheni 1,5 prosenttia, ja täksi vuodeksi odotettavissa on ollut korkeintaan saman verran kasvua. Käänteen todennäköisyys on kuitenkin pienentynyt Lähi-idän konfliktin myötä.