SS: Rautavaara puntaroi kunnanjohtaja Murron asemaa

Julkaistu Muokattu

Rautavaaran kunnanjohtajan Unto Murron johtamistapa tulee kunnanhallituksen käsittelyyn joulukuussa, kertoo Savon Sanomat.

Kunnanhallituksen puheenjohtaja Matti Ahonen, kesk., ja valtuuston puheenjohtaja Matti Matikainen, vas., ovat pyytäneet Murrolta selvitystä väitetyistä johtamisen puutteista.

Ahosen ja Matikaisen mukaan ongelmina ovat olleet omavaltainen johtaminen ja ajoittainen epäasiallinen käytös. Savon Sanomat kertoo, että todellinen kipupiste kuitenkin on laajakaistaa Rautavaaralle rakentava Rautavaaran tietoverkko-osuuskunta (RTVO) ja sen taloudelliset vaikeudet.

Matikainen sanoo, että kunnanhallituksen tulevassa kokouksessa ei ole esillä irtisanominen, vaan ehkä huomautus tai varoitus. Murto on kiistänyt kaikki syytökset.

Powered by Labrador CMS