Aamulehti: Tampere palkkaa poliiseja Keskustorille
Samaan aikaan, kun muut kunnat haluavat eroon ylimääräisistä tehtävistä, niin Tampere on ottamassa niitä lisää hoidettavakseen. Kaupunki on palkkaamassa Keskustorille kesä-syyskuun väliseksi ajaksi kaksi poliisia. Asiasta kertoi ensimmäisenä Aamulehti.
Erikoisen ratkaisun takana on Keskustorin alueen järjestyshäiriöt. Yrittäjät ovat toivoneet kaupungin niihin puuttuvan ja yhdessä Sisä-Suomen poliisilaitoksen kanssa on päädytty nyt julki tulleeseen ratkaisuun. Palkattavien poliisimiesten tehtävien pääpaino on Tampereen kaupungin keskustassa ja erityisesti Keskustorin ympäristössä mahdollisina ongelma-aikoina.
Suunnitelman mukaan toripoliisit työskentelevät normaalilla virkavastuulla Sisä-Suomen poliisilaitoksen palkkalistoilla, mutta kaupunki korvaa noin 35.000 euron palkkakulut poliisilaitokselle. Sopimus on maanantaina Tampereen kaupunginhallituksen käsittelyssä.