Uutiset
Kuntalehden ja Kommuntorgetin toimitukset yhdistyvät vuoden alussa
Molemmat lehdet säilyvät edelleen omina medioinaan ja jatkavat ilmestymistään. Samalla Kommuntorgetin ruotsinkielisten digitaalisten sisältöjen määrää on tarkoitus kasvattaa nykyisestään.
Kuntalehteä ja Kommuntorget-lehteä julkaiseva KL-Kustannus Oy kehittää ruotsinkielistä uutistarjontaansa. Vuoden 2027 alusta Kuntalehden ja Kommuntorgetin toimitukset yhdistetään. Samalla ruotsinkielisten sisältöjen määrää lisätään digitaalisessa palvelussa kommuntorget.fi:ssä. Printtilehti jatkaa ilmestymistään nykyiseen tapaan.
– Haluamme kasvattaa Kommuntorget.fi:n digitaalisen sisällön määrää ja täten palvella entistä paremmin ja reaaliaikaisemmin ruotsinkielisiä yleisöjä. Neljä kertaa vuodessa ilmestyvä printtilehti täydentää ja taustoittaa verkkosivuston jatkuvaa uutisvirtaa, KL-Kustannuksen toimitusjohtaja Riikka Reunanen kuvaa muutosta.
KL-Kustannus on Kuntaliiton omistama yhtiö, jonka julkaisemat lehdet ovat journalistisesti riippumattomia uutismedioita. Kuntaliitto on tehnyt KL-Kustannuksen kanssa uuden palvelusopimuksen, joka mahdollistaa ruotsinkielisen kuntia koskevan uutissisällön lisäämisen.
– Yhteinen toimitus lisää yhteistyötä, mahdollistaa laadukkaiden sisältöjen hyödyntämisen molemmilla kielillä ja antaa paremmat edellytykset kehittää Kommuntorgetin ruotsinkielistä sisältöä, Kuntaliiton ruotsinkielisen toiminnan johtaja Ulf Stenman toteaa.
Toimitukset yhdistetään 1.1.2027 ja uuden, kaksikielisen toimituksen päätoimittajana aloittaa Kuntalehden nykyinen päätoimittaja Tiina Ojutkangas.
Lue myös: