Uutiset
Kuopio haastaa tosissaan Tampereen voittokulkua suurimpien kaupunkien vetovoimaisimpana
Vahvin nousija on Turku. Rovaniemen aluemaine laski tämän vuoden tutkimuksessa.
Tampere on edelleen Suomen vetovoimaisin kaupunki. Kuopio on kuitenkin jatkanut nousuaan, ja se on jo lähes saavuttanut Tampereen. Suurimman mainenousun tämänvuotisessa tutkimuksessa teki Turku.
Näistä sijoituksista tiedottavan Reputation and Trust Analyticsin tutkimuksessa mitattiin Suomen suurimpien kaupunkien aluemainetta.
Samalla tutkittiin kaupunkien vetovoimaa potentiaalisten asukkaiden keskuudessa sekä pitovoimaa omien asukkaiden keskuudessa.
Tampere on pitänyt vetovoimaisimman kaupungin kärkipaikkaa koko tutkimushistorian ajan, vuodesta 2020, mutta Kuopio on noussut yhä lähemmäs sitä.
– Välimatka Tampereen ja Kuopion aluemaineiden välillä on pienentynyt koko ajan. Enää ei voi puhua Tampereen ylivoimasta, vaan Kuopio on noussut aivan sen kannoille, Reputation and Trust Analyticsin asiantuntija Susanna Saarenpää sanoo.
Kuopio saa tutkimuksessa erityisen korkeat arvosanat osa-alueilla yhteisö ja turvallisuus.
Yhteisö-ulottuvuus kuvastaa mielikuvaa siitä, että alueella asuu mukavia ihmisiä ja asukkaat voivat hyvin. Turvallisuus-osa-alue taas kertoo siitä, kuinka viihtyisänä ja turvallisena alue nähdään.
– Kuopion ydinkeskusta on suunniteltu jalankulun ehdoilla, mikä varmasti osaltaan vahvistaa mielikuvaa viihtyisyydestä ja turvallisuudesta, Reputation and Trust Analyticsin vanhempi neuvonantaja Andrei Sergejeff arvioi.
– Se luo turvallisuuden tunnetta, kun kaduilla kävelee paljon ihmisiä. Joukossa koemme olomme turvalliseksi, Sergejeff jatkaa tiedotteen mukaan.
Turku kolmantena
Tämän vuoden tutkimuksen suurin nousija on Turku.
Turku nousi pronssisijalle. Turulla on nousua kaikilla aluemaineen osa-alueilla, eniten palveluissa ja sijainnissa.
– Sijainnin positiivisiin mielikuviin saattavat vaikuttaa raitiovaunusuunnitelmat, joiden odotetaan sujuvoittavan julkista liikennettä, Susanna Saarenpää arvioi.
Kymmenestä Suomen suurimmasta kaupungista ainoastaan Lahdessa aluemaine parani sekä potentiaalisten että omien asukkaiden keskuudessa.
Ylikuumentunut Lapin-matkailu näkyy Rovaniemen mielikuvassa Rovaniemen aluemaine laski tämän vuoden tutkimuksessa jonkin verran.
Eniten Rovaniemen aluemaineessa on laskenut osa-alue kustannusrakenne, joka kertoo siitä, miten kohtuullisina vastaajat kokevat alueella elämisen kulut.
– Rovaniemellä on käynyt kuten Barcelonassa ja monissa muissa matkailijoiden suosimissa kaupungeissa. Kun kaupungista tulee matkailijoiden keskuudessa niin suosittu, että se täyttyy turisteista, tämä tuo tullessaan myös lieveilmiöitä, Andrei Sergejeff lisää tiedotteen mukaan.
Lue myös: