Länsi-Uusimaa: Siuntio pani pisteen liitoshankkeelle

Siuntion valtuusto päätti maanantai-iltana äänin 14–13 vetää pois valtioneuvostolle jätetyn monikuntaliitosta koskevan hakemuksen. Paikalla ollut sanomalehti Länsi-Uusimaa luonnehti kokousta dramaattiseksi.

Julkaistu Muokattu
Päätöksellä ei ollut käytännössä merkitystä, sillä Lohjan kaupunginvaltuusto ja Nummi-Pusulan kunnanvaltuusto olivat jo viime viikolla päättäneet toteuttaa kuntaliitoksen ilman Siuntiota.

Siuntion valtuusto päätti samoin luvuin myös asettaa tilapäisen valiokunnan valmistelemaan kunnanhallituksen erottamista.

Länsi-Uusimaan mukaan kokouksessa ”riideltiin, itkettiin ja näytettiin keskisormea”. Kuntaliitosta vastustamaan muodostettu ryhmä 14 ja muu valtuusto ottivat välillä tiukasti yhteen.

Valtuusto ei myöskään päässyt sopuun siitä, että se olisi käsitellyt esityksen sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämistä koskevien neuvottelujen aloittamisesta Lohjan kanssa. Asiaa käsittelee tiistaina kunnanhallitus.

(KL)

Lue Länsi-Uusimaan uutinen aiheesta

Powered by Labrador CMS