Uutiset
Maskussa juhlitaan huikeita lentopallotaitureita
Maskun kunnassa ollaan ylpeitä Marttilan veljesten menestyksestä. Kaiken kansan juhlia järjestetään.
Maskussa riemuitaan, sillä Suomi voitti miesten lentopallon EM-pronssia. Joukkueessa pelanneet Maskun Katajan kasvatit Luka ja Nooa Marttila takoivat merkittävän pistemäärän Suomelle.
Maskussa vietetään avoimia mitalijuhlia veljesten aikataulujen vahvistuttua, lupaa Maskun kunta.
Lauantaina voitettu lentopallon EM-pronssi on Suomen kaikkien aikojen ensimmäinen EM-lentopallomitali. Maskulaisveljekset ratkaisivat Suomen historiallisen EM-pronssin takoen pronssiottelussa yhteensä näyttävät 36 pistettä.
Marttilat aloittivat lentopallon nuorina isänsä Antti-Jussi Marttilan houkuttelemana. Isä on perustellut menestystä sanomalla, että Maskussa on ollut tilaisuus treenata myös muita lajeja kunnianhimoisen lentopallotekemisen lisäksi.
Kumpainenkin Maskun Kataja -lentopalloseuran kasvatti siirtyi Kuortaneen urheilulukioon 15-vuotiaana.
Isoveljiensä jalanjäljissä kulkeva 17-vuotias Eemi Marttila on tällä hetkellä Kuortaneen urheilulukiossa.
Suurta, kaikille avointa EM-pronssijuhlaa vietetään Maskussa, kun Luka ja Nooa Marttilan aikataulut vahvistuvat.