Uutiset
Oulun Edenin avaaminen lisää talvimatkailua
Oulussa majoituksen kysyntä on ollut kovempi kuin saatavilla oleva majoituskapasiteetti.
– Oulun Edenin avaaminen on hirveän tärkeä asia. Se vauhdittaa Oulun matkailua ja se on lapsiperheiden suosima kohde, sanoo Oulun kaupunginjohtaja Ari Alatossava.
Liki viisi vuotta Oulussa tyhjillään seissyt kylpylähotelli Eden avataan ensi vuoden alkupuolella. Vuokralaisena aloittaa Holiday Club Resorts.
– Yllättävää, miten suurella innostuksella Edenin kylpylähotellin avaamisuutinen on otettu Oulussa vastaan, sanoo rakennuksen omistavan CapManin investointijohtaja Noora Kuvaja.
Edenin tyhjillään olleet 170 hotellihuonetta ovat kummastuttaneet Oulussa, jossa on Suomen kovin 77,3 prosentin hotellien käyttöaste.
Viime vuonna Oulussa oli 1 100 hotellihuonetta.
Johtuiko loppuun myydyistä hotellihuoneista se, että Oulun poliisi löysi jokin aika sitten nuorenparin Edenin sviitistä. He olivat jollakin tavalla päässeet lukitun ja aution hotellin sisälle, jossa ovat varashälyttimet, Oulun poliisista vahvistetaan.
Selvää kasvua
Holiday Club konsernin toimitusjohtaja Maisa Romanainen uskoo, Edenin mahdollisuuksiin, vaikka yhtiö luopui kylpylästä 2000-luvun alussa. Se pyöritti kylpylää vajaat kymmenen vuotta.
– Oulun matkailu on lähtenyt selvään kasvuun. Myös ennen Edenin sulkemista oululaiset käyttivät paljon kylpylän palveluja, Romanainen kertoo.
Oulun Eden sulki ovensa joulukuussa 2021, kun S-ryhmän hotelliyhtiö Sokotel ei jatkanut vuokrasopimusta. Sokotel piti Edeniä vuodesta 2006.
Kiinteistön omistaja, sijoitusyhtiö CapMan Real Estaten hallinnoima rahasto CapMan Hotels ja Holiday Club Resorts ovat allekirjoittaneet Edenistä 20 vuoden pituisen vuokrasopimuksen.
Mittava remontti
Vuonna 1989 valmistuneeseen rakennukseen tehdään mittava noin kymmenen miljoonan euron remontti, jossa muun muassa uusitaan vanhan puolen noin sata hotellihuonetta, allasosaston kaakelipinnat sekä rakennetaan osittain kylpylän ulkopuolelle ulottuva saunamaailma.
– Edenin kylpylähotellin avaaminen tulee tarpeeseen, sillä Oulussa majoituksen kysyntä on kovempi kuin saatavilla oleva majoituskapasiteetti. Kysyntä johtuu taas enenevässä määrin kasvavasta vapaa-ajan matkustuksesta, sanoo Oulun matkailun toimitusjohtaja Yrjötapio Kivisaari.
Ouluun saapuneiden ulkomaalaisten matkailijoiden määrä kasvoi viime vuonna yli 30 prosenttia edellisvuoteen verrattuna.
Edenin uskotaan lisäävän lähellä sijaitsevan Nallikarin leirintäalueen kävijämääriä.
Eden oli takavuosina etenkin pohjoisnorjalaisten suosiossa, jotka pitivät Nallikaria pohjoisen Rivierana.
– Parhaana vuonna leirintäalueella yöpyi noin 130 00 norjalaista, joista suurin osa saapui kesällä ja viipyi viikon ajan, kertoo leirintäaluetta johtavan Nallikari Seaside Oy:n toimitusjohtaja Sirpa Walter.
Australiasta paljuun
Viime vuonna Nallikarissa kirjattiin noin 92 000 yöpyjää, joista ulkomaalaisia oli 24 000. Heistä norjalaisia oli noin 70 000.
– Edeniä tarvitaan etenkin kasvavan talvimatkailun vuoksi, sanoo BusinessOulun johtaja Juha Alamursula.
Oulussa uskotaan, että talvinen arktinen luonto, meri ja jää kiinnostavat ulkomaalaisia. Lisäksi illan pimeydessä meren jäältä on helppo nähdä mahdollisia revontulia.
– Oululla ovat hyvä mahdollisuudet matkailussa, sillä tänne on helppo tulla lentoteitse. Olimme vasta filippiiniläisten matkailijoiden kanssa jäällä. Eilen oli australialainen ryhmä, joka istui pihalla paljussa, kun grillasimme heille ruokia, kertoo Oulun Haukiputaalla sijaitsevan hotelli Samanttan toimitusjohtaja Kimmo Kallio.
Kallio osti Kiiminkijoen rannalta Onnelan leirikeskuksen, joka muutettiin Taiga Resortiksi, jossa on 14 majoituspaikkaa. Lisäksi hotelli Samanttassa on 41 huonetta.
– Poroajelulla turisteja on käytetty Pudasjärven Kipinässä Poro-Panumassa. Husky-ajelulle on puolestaan menty Kemiin, sillä Oulun seudulta ei löydy koiravaljakoita, Kallio sanoo.
– Eden tulee varmasti olemaan hyvä retkikohde matkailijaryhmille.
Juttua muokattu: 23.1. kello 16.55 lisäämällä, mitä Oulun poliisista vahvistettiin.
Lue myös: