Oulun majoituskapasiteetti kasvamassa merkittävästi - torin ympäristön hankkeet nytkähtivät kertaheitolla eteenpäin

Kuvituskuvaa Oulun uudesta tornihotellista. Kuvituskuva: Arkkitehtuuritoimisto B & M Oy.
Julkaistu Muokattu

Hallinto-oikeus on tänään 8.7.2025 antamallaan päätöksellä hylännyt kaikki valitukset, jotka koskivat Oulun Vänmanninsaareen suunnitellun tornihotellihankkeen asemakaavan muutosta. Myös talousselkkausten jälkeen keskeneräisenä odottanut torin hotelli on löytänyt omistajan.

Rakennusyhtiö SRV ja kiinteistösijoitusyhtiö Balder Finland ovat allekirjoittaneet sopimuksen torihotellin kaupasta. Asiasta uutisoi sanomalehti Kaleva. Toimijaksi tulee Scandic Go-hotellikonseptillaan. Keskeneräisen hotellirakennuksen rakentamisen on määrä käynnistyä jälleen syksyllä. Kauppa edellyttää vielä maanvuokrasopimusten muutossopimusten allekirjoittamista.

Torihotellihanke on ollut vireillä jo vuodesta 2007. Hotellin työmaa on seissyt talvesta 2022 saakka.

Toinen hankkeista on odottanut valituskierroksen jälkeistä aikaa ja tänään hanke vauhdittui hallinto-oikeuden hylättyä valitukset. Rantaan, nykyisen kirjaston taakse suunnitteilla oleva Sokos-ketjun täysin uusi tornihotelli tulisi olemaan suunnitelmien mukaan 20 kerroksinen, huoneita reilut 241.

– Olemme tyytyväisiä hallinto-oikeuden tekemään ratkaisuun hylätä hankkeesta tehdyt valitukset. Haluamme kiittää Oulun kaupunkia ja kaikkia yhteistyökumppaneita pitkäjänteisestä ja huolellisesta työstä hankkeen valmistelun yhteydessä. Jäämme nyt odottamaan hakevatko valitusten tekijät nyt saadulle päätökselle valituslupaa korkeimmasta hallinto-oikeudesta. Luonnollisesti toivomme, että hallinto-oikeuden tekemää päätöstä kunnioitettaisiin ja pääsisimme etenemään hankkeen kanssa, Osuuskauppa Arinan talousjohtaja Anu Junnikkala-Alho toteaa.

Kaupunkiin hanke toisi mukanaan myös merkittäviä investointeja ja työllistymismahdollisuuksia alueelle sekä rakennusvaiheessa, että hotellin valmistuttua.

Lue lisää: Keskeneräinen Torihotelli seissyt vuosia Oulun parhaalla paikalla – Torso pilaa torimaiseman | Kuntalehti

Powered by Labrador CMS