Uutiset
Kuntaliiton hallitus valittiin
Ilmari Nurminen on uusi puheenjohtaja.
Kuntaliiton valtuuskunnan järjestäytymiskokouksessa valittiin valtuuskunnan puheenjohtajat sekä Kuntaliiton hallituksen jäsenet puheenjohtajista lähtien.
Kuntaliiton valtuuskunta valitsi hallituksen jäsenet vuosille 2025–2029 torstaina Kuntatalolla Helsingissä.
Tampereen pormestari Ilmari Nurminen (sd.) on Kuntaliiton uusi puheenjohtaja.
Kuntaliiton hallituksen ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Henrik Vuornos (kok.) ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Petri Honkonen (kesk.).
Kuntaliiton hallitus edustaa Kuntaliittoa ja huolehtii liiton hallinnosta ja taloudesta. Hallitukseen kuuluu 15 jäsentä ja 15 varajäsentä. Hallitus kokoontuu noin kerran kuukaudessa.
Valtuuskunnan puheenjohtajaksi valittiin hallintopäällikkö Timo Elo (kok.).
Valtuuskunnan ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Mikko Valtonen (sd.) ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Olga Oinas-Panuma (kesk.).
Kuntaliiton valtuuskunnan jäsenet valittiin Kuntapäivillä, yhdistyksen jäsenkokouksessa 13.11.
Otsikko muokattu, ja tekstiä päivitetty kauttaaltaan 5.12. kello 21.27, kun on käyty läpi 4.12.2025 tehdyt valinnat.