Mielipide
Kun kuntatalous ahdistaa, käynnistyvät kuntaliitospuheet
On kuin kiveen kirjoitettu, että kuntaliitoksista puhutaan tietyin välein, kirjoittaa Jukka Moilanen.
Kuntaliitoksista puhuminen käynnistyy, kun talouden sopeuttamisessa eli säästötoimissa alkavat olla kaikki kohteet kaluttu.
Kun talous ahdistaa, silloin puhutaan. Keskustelu käynnistyy
usein lehtien keskustelupalstoilla. Niin on käynnistynyt tälläkin kerralla
täällä Satakunnassa maakuntalehti Satakunnan Kansassa.
Kuntatalous on taas tiukoilla. Sote-uudistuksen jälkeen talouden sopeuttamiskohteet ovat käyneet vähiin. Enää ei ole juurikaan muuta kohdetta, kuin sivistystoimi. Sen osuus kuntataloudesta on 70–80 prosenttia. Mistä siellä voisi sopeuttaa?
Syntyvyyden alenema on ollut hurja. Oppilasmäärät ovat laskeneet merkittävästi eri puolilla Suomea. Kouluverkoista haetaan säästöjä. Lakkautetaanko ja yhdistetäänkö, siitä keskustellaan. Toki on kuntia, joissa tätä koskevat päätökset on jo tehty.
Kouluverkkoa arvioidaan yleensä oppilaskohtaisilla kustannuksilla. Mitä kustantaa yhden oppilaan opintovuosi? Koulukohtaiset erot ovat suuria. Henkilöstö- ja kiinteistökulut vaikuttavat koulukohtaisiin kustannuksiin. Laskennassa ovat mukana myös mahdollisesti lisääntyvät kuljetuskustannukset.
Satakunnassa on tehty lukuisia kuntaliitosselvityksiä.
Liitoksia on myös toteutettu. Toisaalta paljon on jäänyt toteuttamatta.
Nauhakaupunki-hankkeessa selvitettiin kuntaliitoksen mahdollisuutta Ulvilan,
Nakkilan, Harjavallan ja Kokemäen kesken. Hanke aloitettiin vuonna 2008.
Erilaisten vaiheiden ja äänestysten jälkeen hanke päättyi vuonna 2009 Ulvilan kaupunginvaltuuston uudelleenkäsittelyn seurauksena – se oli siinä.
Vuonna 2015 karahti karille 2010-luvun hurja
kuntaliitossuunnitelma. Se koski kymmentä kuntaa. Mukana olivat Pori,
Harjavalta, Kokemäki, Luvia, Lavia, Merikarvia, Nakkila, Pomarkku, Siikainen ja
Ulvila. Vuonna 2015 elettiin jo kuntaliitosaallon loppua. Lavia liitettiin
kriisikuntamenettelyllä Poriin. Muiden kuntien valtuustot päättivät, etteivät
ne olleet kiinnostuneita liitoksesta Porin kanssa – se oli siinä.
Tiettyyn rajaan saakka suuruuden kautta saadaan aikaan taloudellisia hyötyjä. Myös se kannattaa selvittää, onko kuntien yhteistyötä lisäämällä mahdollista löytää säästöjä riittävästi. Se, mikä kerran loppuu, sitä ei enää tule – olipa kyseessä koulu tai vaikka koko kunta. ”Kaikki kivet on käännettävä” – suuntaan ja toiseen.
Lue myös: