Uutiset

Kauppahallit elävät uutta nousuaikaa Suomessa – ilmiö näkyy myös Porissa ja Lappeenrannassa

Etätyöläiset hakevat oikeaa tunnelmaa ja seuraa kauppahalleista.

Emmi Holmström ja Katja Elo (oikealla) valmistavat leivoksiin kermavaahtoa Porin kauppahallissa.
Julkaistu

Porilaiset ovat löytäneet uudelleen vuonna 1927 valmistuneen kauppahallin.

Liki kaksi vuotta tyhjillään olleessa Porin kauppahallissa on nyt kymmenen yrittäjää ja asiakkaita on runsaasti.

– Halliyrittäjiksi halukkaita olisi enemmän kuin pystytään ottamaan vastaan. Pitää tehdä valintaa, jotta yrittäjien tuotesortimentti olisi riittävän laaja, sanoo kauppahallia hallinnoivan kiinteistöyhtiö Yrjönkatu 12:sta hallituksen puheenjohtaja Ilkka Härmäläinen.

– Myös meillä menee mukavasti. Oulun kauppahallin tyhjät myyntipaikat ovat lähes täyttyneet, kertoo Oulun Liikekeskus ry:n toiminnanjohtaja Leena Vuotovesi.

Vetykioskit muuttovalmiudessa

Lappeenrantaan kaavaillaan täysin uutta kauppahallia, joka rakennettaisiin vuonna 1956 valmistuneen kauppahallin paikalle, joka purettaisiin maan tasalle.

Etelä-Karjalan osuuskauppa Eekoo aikoo investoida uuteen kauppahalliin ja toriparkkiin yhteensä 20 miljoonaa euroa.

Sisätiloihin tulisivat myös kuuluisat vetykioskit. Rakennustöiden on määrä alkaa vuonna 2028.

Joensuussa avattiin kesällä 2023 uusi kauppahalli, jonka on rakennuttanut Pohjois-Karjalan osuuskauppa PKO. Kauppahallissa on 12 yritystä. Rakennus on nimetty Kauppahalli Joensuuksi.

Mistä kauppahallibuumi johtuu?

– Etätyötä tekevät ihmiset haluavat tavata muita. Keskustoissa sijaitsevat kauppahallit ovat siihen viihtyisä ympäristö kahviloineen ja ruokapaikkoineen, sanoo Elävät Kaupunkikeskustat ry:n toiminnanjohtaja Pokko Lemminkäinen.

– Ilmiö näkyy muun muassa Lahden kauppahallissa, jonka asiakasmäärät ovat kasvaneet. Veturiyrityksenä siellä toimii lähiruokaan erikoistunut heinolalainen Pikku-Heila Oy, Lemminkäinen kertoo.

Katja Jussila kantoi kukkia myytäväksi Porin kauppahallissa.

Yrityksellä on kauppahallissa kahvilaravintola. Lisäksi se myy siellä noin sadan pientuottajan tuotteita.

– Moni asiakkaista on kertonut, että kun maailmalla kuohuu, niin kauppahallista haetaan ilon lähteitä. Täällä on aina mukava puheensorina, ollaan kuin kuplassa, kertoo Porin kauppahallin yrittäjä Katja Jussila.

Hän valmistautuu työpäivään asettelemalla kukkia ja erilaisia herkkuja, kuten suklaata myyntipöydille. Jussila pitää kukka ja lahjatavarapuotia, joka on nimeltään Katja Mari.

Kahdenkymmenen vuoden yrittäjäuran aikana hänellä on ollut kukkakauppa muun muassa Porin keskustassa ja torilla.

Vuokrataso mietityttää

Käytävän toisella puolella tunnettu porilainen ravintolayrittäjä Emmi Holmström valmistaa leivoksia kauppahallissa sijaitsevassa uudessa kahvilaravintolassa.

Leivoksissa tarvittavaa kermaa vatkaa kahvilan työntekijä Katja Elo.

– Tärkeä seikka on se, ettei peritä liian korkeita vuokria. Aiemman omistajan aikana Porin kauppahallin pienestä liiketilasta perittiin yli 2 000 euron kuukausivuokraa, kun nyt se on meillä noin 600 euroa kuukaudessa, Härmäläinen kertoo.

Leijonanosa yhdelle

Lappeenrannan hallikauppiaat pelkäävät vuokrankorotuksia, kun uusi kauppahalli mahdollisesti valmistuu vanhan tilalle.

Samalla osuuskaupan määräysvalta kasvaisi suureksi, sillä kauppahallin kaavailtu S-market kattaisi leijonanosan uudesta kauppahallista.

Siitä keskusteltiin hankkeen asemakaavamuutosta koskeneessa asukastilaisuudessa Lappeenrannassa maanantaina. Hanketta esitteli asemakaava-arkkitehti Matti Veijovuori.

Kaupunginjohtaja myi mansikoita

S-marketin tulo kauppahallin sisälle ei pitäisi olla Lappeenrannan kaupunginjohtaja Tuomo Sallisen mukaan mikään peikko.

– Se takaisi tasaisen ja varman asiakasvirran kauppahalliin. Siitä on minulla omakohtaisia kokemuksia, sillä kauppasin nuorena kuutena kesänä mansikoita. Paras myynti oli asiakasvirran liepeillä, kertoo Sallinen.

Kauppahalli lisäisi myös keskustan vetovoimaa. Pelkän kesämatkailun varaan ei voi Lappeenrannassakaan tuudittautua.

Porin vuonna 1927 valmistunut kauppahalli on avattu uudelleen.

Samaa toivotaan nyt myös Porissa, jossa kaupan painopiste on siirtynyt keskustasta Kokemäenjoen pohjoispuolelle suosittuun kauppakeskus Puuvillaan.

Porin keskustasta on useita liiketiloja jouduttu sulkemaan. Muun muassa Sokos on kokonaan sulkenut tavaratalonsa toisen kerroksen.

Suurimpia kauppahalleja ovat Suomessa Turun, Tampereen ja Helsingin Hakaniemen kauppahallit, joissa on noin 30 kauppiasta.

Lue myös:

Powered by Labrador CMS