Uutiset
Miljardi-investointi avaa uusia ovia Seinäjoelle – "Syntyy 100–150 uutta pysyvää työpaikkaa"
Datakeskuskokonaisuuden ensimmäisen vaiheen rakentamispäätös otettiin Seinäjoella iloisin mielin vastaan.
Pure Data Centres Group (Pure DC) käynnistää yli 1,5 miljardin euron tekoälydatakeskushankkeen Kivennevan alueella Itäväylän varressa, Seinäjoen kaupunki tiedottaa.
Kivennevan alue on Seinäjoella sijaitseva kaupunginosa, joka on noussut merkittävän kehityksen kohteeksi. Alue sijaitsee noin seitsemän kilometrin päässä Seinäjoen keskustasta, lähellä Kärjen asuntoaluetta Itäväylän toisella puolella
– Tämä on huippuhieno uutinen Seinäjoelle, Etelä-Pohjanmaalle ja koko Suomelle, sanoo valtuuston puheenjohtaja, kansanedustaja ja eduskunnan varapuhemies Paula Risikko (kok.).
Risikon mukaan päätös osoittaa, että Suomeen ja Seinäjoen kaupunkiin luotetaan.
– Meillä on monipuolista osaamista, turvallinen toimintaympäristö ja luotettavaa kumppanuutta.
– Päätös ei ole tullut helposti, vaan se on vaatinut paljon työtä. Haluankin kiittää kaikkia, jotka ovat osallistuneet investoinnin aikaansaamiseen. Työtä toki vielä riittää, mutta nyt ollaan jo paremmalla puolella, Risikko lisää.
"Vahva viesti"
Kaupunginhallituksen puheenjohtajan Pasi Kivisaaren (kesk.) mielestä datakeskushanke on osoitus siitä, että Seinäjoki pystyy kilpailemaan ja menestymään myös kaikkein suurimmissa kansainvälisissä investoinneissa.
– Investointi on pitkäjänteisen työn tulos, mutta ennen kaikkea vahva viesti tulevaisuudesta. Seinäjoki on kaupunki, jossa rakennetaan kasvua vuosikymmeniksi eteenpäin. Se kertoo, että pitkäjänteinen työ, rohkeat päätökset ja määrätietoinen elinkeinopolitiikka kantavat hedelmää, Kivisaari sanoo.
Kiinteistöveroja saadaan
Kaupunginjohtaja Jaakko Kiiskilä arvioi, että alueelle muodostuvan tietotoimialan mukana Seinäjoelle syntyy 100–150 uutta pysyvää työpaikkaa ja työllisyysvaikutukset ulottuvat vuosien ja jopa vuosikymmenen päähän.
– Tahtotilamme on tietenkin se, että datakeskus synnyttäisi vielä suuremman ekosysteemin teollisuutta ja työpaikkoja ympärilleen.
Kiiskilän mukaan vuotuinen kiinteistöverovaikutus on vähintään satoja tuhansia euroja. Myös datakeskuksen synnyttämän hukkalämmön käyttö kaukolämpöverkkoon vähentää polttamalla tuotetun lämmön tarvetta.
Lue myös: